bike-trek.cz

Zimní oblečení na horské kolo

  19. prosince 2009
Úvod / Články / Vybavení / Zimní oblečení na horské kolo

BikerV některých přístupech na stránky bike-trek.cz jsem zaznamenal zájem o to, jaké vybavení a oblečení používám, zvláště za chladného počasí. Rozhodl jsem se uspokojit i tyto čtenáře a podělit se o své skromné zkušenosti. V následujícím přehledu uvádím mnou používané oblečení a vybavení, výrobce a přibližnou cenu, kterou jsem v době pořízení zaplatil.
Nechci tady být za moudrého a dělat nějaké definitivní závěry. Jasné je, že každému vyhovuje něco jiného a každý také hledá něco jiného. Spíš se chci podělit o své zkušenosti, které mohou pomoct při vlastním rozhodnutí. To je asi to, co čtenáři hledají.

Aktualizováno dne: 7. března 2009

Zimní oblečení a doplňky

Ze začátku mé bajkové kariéry jsem vyjížděl pouze v létě, ale jednou jsem to zkusil na sněhu a moc se mi to zamlouvalo. Jen to chtělo pořídit odpovídající vybavení. Takže v čem jezdím dnes?

Je to oblečení, které používám na jaře či na podzim. Jezdím v něm i v zimě (tak do -10 °C), v takovém případě pod něj oblékám spodní prádlo od MOIRY (rolák s dlouhým rukávem a dlouhé spodky duo).

[letní oblečení] [zimní oblečení a doplňky] [další vybavení a nářadí]


Zimní návleky na tretry

Výrobce:
Atex, www.atexsport.cz
Cena:
kolem 600 Kč


zvětšit náhled

Termo návleky na boty, zvýšené, větruodolný materiál, vzadu suchý zip, reflexní proužek. Vyrábějí se i speciální zimní tretry, ale na 2 až 4 hodinový výšvih mi stačí ty běžné v kombinaci s návleky (při teplotách kolem -5°C až -10°C). S výrobky Atex jsem nikdy nebyl moc spokojen, ale patří do té nižší cenové kategorie a tak k nim i přistupuji. Jinak v návlecích je poměrně bohatý výběr, jen to chce vyrazit do většího města než je Hradec Králové.

moje zkušenost
prostě můžu jezdit i v zimě
u tohoto typu se neustále převléká špička návleku přes botu a dostává se tam chlad a případný sníh; těžko se nasazují a špatně se zapínají


Nohavice

Výrobce:
Kalas, www.kalas.cz
Cena:
- Kč


zvětšit náhled

Nepoužívám žádné speciální zimní kalhoty s cyklistickou vložkou, ale kombinuji běžné cyklo kraťasy s dlouhými teplými nohavicemi značky Kalas. Na jaře a na podzim je beru bez mezivrstvy, v zimě pak na spodky z Moiry (duo). Kalas má na svých stránkách poměrně dost doplňků.

moje zkušenost
není třeba kupovat dlouhé cyklistické kalhoty
někdy při delších a rozbitých sjezdech bez oblečené mezivrstvy samovolně sjíždějí po nohách


Zimní bunda

Výrobce:
Axon www.axonsport.cz
Cena:
myslím, že to bylo do 2.000 Kč


zvětšit náhled

Bunda má odepínací rukávy a lze z ní udělat vestu. Ta by ale byla příliš teplá, takže to ani nevyužiji. Občas jen trochu rozepnu zipy držící rukávy, což pomáhá při lepším odvětrání.  Je vybavena malými kapsami vpředu, hodila by se i kapsa vzadu na ledvinách, tak jak je u cyklistického oblečení zvykem. Rukávy jsou ukončené gumou, takže do nich za jízdy nefouká. Také při zapnutí až ke krku se postaví malý stojací límec, který dobře chrání proti chladu. Hodilo by se větší prodloužení zádové části až na zadek. Jinak jsem s provedením, kvalitou i funkcí spokojený. Podle teploty si pod ní beru buď krátké tričko nebo dlouhý rolák, obojí Moira duo.

moje zkušenost
neprofoukne, nepotím se, zahřeje
mohla by být trochu delší na zádech


Zimní rukavice

Výrobce:
Axon www.axonsport.cz
Cena:
- Kč


zvětšit náhled

Dříve jsem používal i letní rukavice Axon, ale ty vydržely tak půl sezóny a rozpadly se. V době, kdy jsem si pořizoval výbavu na zimu, jsem nic lepšího nesehnal. Rukavice jsou dostatečně teplé, řekl bych až moc (například pokud je kolem nuly), ale na dlaních postrádám nějaké měkčí vycpávky nebo ochranu proti otlačení. Také je mi někdy chladno na dlaních, zatímco hřbet ruky se skoro potí. :-) Ale na pár hodin krátkého zimního výšvihu to stačí. Přesto pro příště budu volit úplně jiné rukavice. Například Aerotex Race značky Polednik, které se mi líbí u Martiny.

moje zkušenost
neprofouknou, zahřejí
nevyváženě zateplené (hřbet ruky v porovnání s dlaní); nemají žádné dlaňové vycpávky


Čepička pod přilbu

Výrobce:

Cena:

Osobně vozím přilbu i v zimě. Na namrzlém nebo uježděném povrchu není nouze o pády a stromy nebo kameny jsou v takovém případě zatraceně blízko. V samotné helmě by mi byla zima a tak pod ní používám slabou čepičku. Zdůrazňuji to slovo slabou. Pro zabránění úniku tepla hlavou a ochranu proti větru je v kombinaci s přilbou naprosto dostatečná a navíc se moc nekomplikuje nasazení samotné přilby. Nabídka čepiček pod přilbu je poměrně bohatá, ale přijdou mi zbytečně silné (teplé), stejně tak jako připlácet za větru nebo vodě vzdorné membrány. Jednu takovou, s GoreTexem, jsem si kdysi koupil do hor, ale nakonec ji vůbec nepoužívám, protože v ní bylo příliš velké teplo.

Není na ní žádné označení a ani si už nepamatuji, kde a za kolik jsem ji koupil. V místech kolem čela a uší je zasílena více zateplena, na vrchlíku je jen jednoduchá vrstva lycry. Zima v tom opravdu není. Někdy mě příliš tlačí přes uši, takže si ji musím uvolňovat. Také cyklistické brýle hůře drží. Doporučuji vše vyzkoušet v prodejně ještě před nákupem.

moje zkušenost
větší zateplení v místě čela a uší, tenké provedení vhodné pod přilbu
někdy příliš tlačí přes uši; člověk v ní vypadá jako blbec, ale co na tom :-)


Brýle

Výrobce:
Uvex a BBB
Cena:
600 až 700 Kč


zvětšit náhled

Oblečení jsem tu už uvedl, dalším doplňkem, který je pro mě i v zimě nezbytným, jsou brýle. Ty používám dvoje, podle toho, jaké je počasí - s tmavými skly (sluneční) a s oranžovými (pro dny, kdy je šero). Z efektu oranžových skel jsem byl úplně nadšen.

Výběr brýlí není jednoduchý - musí splňovat očekávané požadavky, dobře sedět, netlačit a nakonec i dobře vypadat. Při nákupu proto doporučuji vyzkoušení v prodejně a to i s přilbou, případně čepičkou nebo čelenkou pod přilbu pro zimní vyjížďky. Obroučky nebo okraje skel by neměly zasahovat do zorného pole, nemělo by kolem jejich okrajů prosvítat slunce nebo příliš profukovat. Zvláště u brýlí, které nemají na spodní straně obroučky je důležité, aby okraj skel nebyl v zorném poli. To pak působí velmi rušivě, protože je vlivem lomu světla vidět terén pod sebou dvakrát a vždy jakoby v jiné vzdálenosti.

Doporučuji kupovat brýle, kde je zajištěna odpovídající kvalita a kde se lze spolehnout na údaj UV filtru. Plastová skla jsou poměrně kvalitní a vydrží i hrubší zacházení. Jsou ošem náchylnější k poškrábání (například při pádu brýlí). Jednou za čas jsem nucen je vyměnit, přeci jen se v terénu nevyhnu tomu, že je musím nasucho vyčistit od bláta a prachu.

moje zkušenost
ochrana proti větru, prachu, slunci, muškám a nečistotám; oranžové brýle skvěle prokreslí terén za šera a špatného počasí
občas se mlží, zvláště při teplotách mezi 10° až 15°C, pomalé jízdě (stoupání) a vysoké vlhkosti vzduchu

Zimní oblečení na horské kolo

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Cinque Torri z Passo Giau

Pod Cinque Torri se dá vyjet i lanovkou z Cortina d'Ampezzo.

Přes Hájkovu rokli ke Slavenským hřibům

Dobrý den, Kláro, moc děkujeme za upozornění na tak zásadní chybu, jakou je správný název Slavenských

Bajková Zvičina - čas 0:07

Zdarec. Docela jsem se při čtení pobavil, některá popisovaná místa znám! A když je tma, já

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity