bike-trek.cz

Stupnice obtížností terénu

  1. ledna 2002
Úvod / Články / Nezařazeno / Stupnice obtížností terénu

Tuto stupnici obtížností terénu jsme vymysleli s Vláďou a z počátku i používali. Později jsme přešli k obecně obvyklejšímu vyjádření obtížnosti tras.

Už dlouho jsme s Vláďou diskutovali o tom, jak hodnotit obtížnosti bikových výšvihů, které podnikáme. Horolezci mají svoji stupnici, kterou ještě rozmělňují dalšími plusy a minusy, lyžaři mají červenou, modrou a černou sjezdovku, vodáci mají peřeje a klidnou vodu, televizní povaleči mají své reality show, ale my bikeři nemáme nic oficiálního. Možná že jo, ale nikdy jsme o tom neslyšeli a ani nečetli na stránkách Vela.

Také je to dost sporné nějak takovou stupnici obtížnosti stanovit. Nejsme žádní borci, spíš jen průměrní bikeři, a nevynikáme žádnými speciálními technickými dovednostmi. Takže co nám připadá nesjízdné, může být pro někoho vcelku v pohodě. Přesto jsme se pokusili o nějakou kategorizaci terénu a stanovení obtížnosti. Omezili jsme se pouze na technickou stránku terénu, nikoli na to, jestli tudy někdo projede rychlostí 5 nebo 50 km/h. Také jsme si řekli, že nemá cenu dávat více než 5 stupňů, protože se obtížnost třeba 60 km vyjížďky cestou mnohokrát mění. A jako poslední, šestý stupeň, by mohl být F neboli Fatal…

A Asphalt Asfaltové a zpevněné cesty, rovinatý terén, klasická polní nerozbitá cesta, pohodová pěšinka v lese, velice mírně zvlněný terén. Nejlehčí převod rozhodně nebude potřeba.
B Basic Občas nějaká ta díra, kámen, kořen, mírné kopce atd. Nic složitého a náročného, na co by pořád nestačilo i krossové kolo. Prostě všude tam, kde je jakákoli cesta nebo pěšina bez zvláštních překážek či vyčnívajících velkých kořenů, kamenů nebo vymletých děr. Také sem patří jízda po uježděném tvrdém sněhu, ve kterém se to téměř neboří, ale ani moc neklouže.
C Cool Zde je již nutné mít základy techniky jízdy, zručnost a MTB. Prudké výjezdy a sjezdy, překážky, větší množství kořenů, balvany v cestě a úseky, kde se musí přemýšlet. Skok, bunny-hop, jízda mimo sedlo, balancování, technické výjezdy, přejezdy běžných brodů nebo jízda v hlubokém blátě či sněhu. Stále je to ale terén, který se dá s trochou cviku jet.
D Dramatic Pro někoho je dalším synonymem děsivý. Úseky, které někdo sjede a druhý jde pěšky. Sjezd nebo výjezd po velikých šutrech, schodech a kořenech. Hluboké a dlouhé brody. Velmi hluboký sníh nebo ledový podklad. Výskoky nebo seskoky či neustálé pomalé manévrování, nadlehčování a přesné vedení kola. Terén, kde už přemýšlíme, jestli to přežijeme.
E Extreme Terén, který prostě zvládne jen elitní biker - skoky, sjezdy z vysokých schodů, prudké sjezdy nebo výjezdy. Tady jede jen "šílenec" nebo borci z Vela. Prostě to, co my a pěší turisté chodíme pěšky.

 

Stupnice obtížností terénu

Kalendář akcí

Poslední komentáře

Kozákov a Hamštejn

Že jsem kvůli oblačnosti a deštivému počasí z rozhleden nedohlédl na krásy Českého ráje a Krkonoš

Pivnická rokle s Borůvkou na dortu

V rokli hrozí další sestuv skal: video na ČT24.

Hrad Pecka a mlýn Borovnice

V sobotu jsme s rodinou zavítali na kopec Kozinec. Rozhledna nepřístupná.

Oblíbené lokality

Broumovsko Český ráj Hohe Tauern Dachstein Góry Stolowe Rýchory Orlické hory Vysoké Tatry Náchodsko Teplicko-Adršpašské skály České Švýcarsko Yosemite National Park Krkonoše Slovenský ráj Zillertal Kokořínsko Malá Fatra Podkrkonoší Jestřebí hory Toulovcovy maštale Fiordland National Park Stubaiské Alpy Karwendel Dolomity

Krátké zprávy

Top of Salzburg

K něčemu se musím přiznat: byl jsem na Top of Salzburg. Atrakce s vyhlídkami v oblasti Kaprunu, kam se navonění turisté vozí navazujícimi lanovkami. Je to nejhnusnější místo, které jsem kdy v Rakousku a

Objevování nahradila selfíčka

Vylechnul jsem si pořad Jak to vidí s dokumentaristou Honzou Svatošem na téma, cestování a jak se změnilo cestování za poslední roky a úplně se s jeho názorem ztotožňuji. I my si letos zažili

Pivnická rokle uzavřena

V Pivnické rokli na chrudimsku, jejíž fotky a popis z výletu v roce 2018 najdete i na našich stránkách, hrozí další sestuv skal: video na ČT24.

Křížový vrch u Adršpachu

Adršpašské a Teplické skály máme mnohokrát prochozené - tedy ještě z dob, kdy sem nebyl takový nával a nezavedli rezervační systém. Kam jsem ale v této oblasti zavítal poprvé byl Křížový vrch,