bike-trek.cz

Stupnice obtížností terénu

  1. ledna 2002
Úvod / Články / Nezařazeno / Stupnice obtížností terénu

Tuto stupnici obtížností terénu jsme vymysleli s Vláďou a z počátku i používali. Později jsme přešli k obecně obvyklejšímu vyjádření obtížnosti tras.

Už dlouho jsme s Vláďou diskutovali o tom, jak hodnotit obtížnosti bikových výšvihů, které podnikáme. Horolezci mají svoji stupnici, kterou ještě rozmělňují dalšími plusy a minusy, lyžaři mají červenou, modrou a černou sjezdovku, vodáci mají peřeje a klidnou vodu, televizní povaleči mají své reality show, ale my bikeři nemáme nic oficiálního. Možná že jo, ale nikdy jsme o tom neslyšeli a ani nečetli na stránkách Vela.

Také je to dost sporné nějak takovou stupnici obtížnosti stanovit. Nejsme žádní borci, spíš jen průměrní bikeři, a nevynikáme žádnými speciálními technickými dovednostmi. Takže co nám připadá nesjízdné, může být pro někoho vcelku v pohodě. Přesto jsme se pokusili o nějakou kategorizaci terénu a stanovení obtížnosti. Omezili jsme se pouze na technickou stránku terénu, nikoli na to, jestli tudy někdo projede rychlostí 5 nebo 50 km/h. Také jsme si řekli, že nemá cenu dávat více než 5 stupňů, protože se obtížnost třeba 60 km vyjížďky cestou mnohokrát mění. A jako poslední, šestý stupeň, by mohl být F neboli Fatal…

A Asphalt Asfaltové a zpevněné cesty, rovinatý terén, klasická polní nerozbitá cesta, pohodová pěšinka v lese, velice mírně zvlněný terén. Nejlehčí převod rozhodně nebude potřeba.
B Basic Občas nějaká ta díra, kámen, kořen, mírné kopce atd. Nic složitého a náročného, na co by pořád nestačilo i krossové kolo. Prostě všude tam, kde je jakákoli cesta nebo pěšina bez zvláštních překážek či vyčnívajících velkých kořenů, kamenů nebo vymletých děr. Také sem patří jízda po uježděném tvrdém sněhu, ve kterém se to téměř neboří, ale ani moc neklouže.
C Cool Zde je již nutné mít základy techniky jízdy, zručnost a MTB. Prudké výjezdy a sjezdy, překážky, větší množství kořenů, balvany v cestě a úseky, kde se musí přemýšlet. Skok, bunny-hop, jízda mimo sedlo, balancování, technické výjezdy, přejezdy běžných brodů nebo jízda v hlubokém blátě či sněhu. Stále je to ale terén, který se dá s trochou cviku jet.
D Dramatic Pro někoho je dalším synonymem děsivý. Úseky, které někdo sjede a druhý jde pěšky. Sjezd nebo výjezd po velikých šutrech, schodech a kořenech. Hluboké a dlouhé brody. Velmi hluboký sníh nebo ledový podklad. Výskoky nebo seskoky či neustálé pomalé manévrování, nadlehčování a přesné vedení kola. Terén, kde už přemýšlíme, jestli to přežijeme.
E Extreme Terén, který prostě zvládne jen elitní biker - skoky, sjezdy z vysokých schodů, prudké sjezdy nebo výjezdy. Tady jede jen "šílenec" nebo borci z Vela. Prostě to, co my a pěší turisté chodíme pěšky.


Stupnice obtížností terénu

Kalendář akcí

Naši bajkeři

Milovník brodů a přírodních singlů

Jerry

Biker z Krkonoš

Poslední komentáře

Bludné skály v moci noci

Jsme rádi, že se Vám náš tip na výlet líbí! :-)

Znovuzrození singlu Suté Břehy?

@jm Díky za aktuální info ze Sutých!

Malý a Velký Rozsutec

Překrásné kopce...

Krátké zprávy

Plány na další výlet

Tak jsme se s Jirkou shodli, že bychom už zase vyrazili na nějaký ten výšlap. V naší trojici, ve které teď nejčastěji jezdíme, jsme si na toto téma vyměnili pár zpráv, ale Vláďa mlčí...

Jeden den, dvě období

Ve stínu zima, na slunci jaro. Takové dnes byly Orlické hory, ve kterých jsem podniknul krátký zimní výlet na kopec, ze kterého není nic vidět. Více snad už brzy v krátkém článku.