bike-trek.cz

Poutní místo Dřízna a rozhledna Osičina

  23. února 2014
Úvod / Články / MTB trasy / Poutní místo Dřízna a rozhledna Osičina

Tato nenáročná trasa podorlickem vás zavede na dvě zajímavá místa - poutní místo Dřízna v malebném údolí a nad ním na rozhledu Osičina. Výhledy si ale užijete i na úseku mezi Bolehoští a Přepychy. Vyrážíme od nádraží v Týništi nad Orlicí, takže je možné tento krátký výšlap kombinovat s vlakem.

Start a cíl: Týniště nad Orlicí, stanice ČD
Délka: 35 km
Obtížnost: Spíše lehčí trasa s větším stoupáním pouze na Osičinu

Trasu jsem opět sestavoval tak, abych se co nejvíce vyhýbal asfaltu a hlavně silnicím s provozem. Od nádraží ČD v Týništi nad Orlicí jedeme směr severo-východ po zelené t.z. vedoucí do Třebechovic pod Orebem. Tu ale po napojení na asfaltku na první odbočce vpravo na lesní cestu opustíme a jedeme paralelně s ní. Když se lesní cesta opět začne přibližovat té asfaltové, je to znamení pro odbočení více vpravo a stále rovně na sever po výrazné a pěkné lesní cestě. Stále na sever, krátký souběh s modrou t.z., až do Lipin a Bolehoště.

V Bolehošti vlevo po hlavní silnici směr Očelice. Druhá odbočka polní cesty vedoucí k lesíku - kolem lesíku až ke křížení s kolmou polní cesotou. Zde vlevo. U křížení s asfaltovou cestou vpravo do mírného stoupání lesíkem. Nahoře vlevo, podjet el. vedení a pak vpravo po polní cestě přes horizont. Sjezd do Přepych. U zemědělského družstva vpravo a pak vlevo mezi domky. Vyjet na silnici směr Nová Ves a pokračovat vlevo po úzké asfaltce k vepřínu. Za ním polní cesta do lesíka, tam vlevo a sjezd křížovou cestou do údolí Dřízna.

Z Týniště až sem se moc často nejede po nějaké (cyklo)turisticky značené cestě, takže doporučuji kouknout do přiložené mapy (odkaz na cykloserver.cz).

Dřízna

Poutní místo Dřízna

Kromě křížové cesty, kterou jsme přijeli, zde najdete kapli Panny Marie postavené v roce 1889 a studánku. Odsud se vydáme na jediné dnešní větší stoupání. To vede po zelené t.z. a překonává výškový rozdíl 80 metrů na asi 1,1 km. Jsme pod rozhlednou na vrcholu Osičina. Pokud se vám nechce lézt na věž, stačí popojet pár desítek metrů po silnici od lesa a i tam se otevře hezký výhled na Orlické hory.

Konstrukce rozhledny Osičina

Značku vyměníme za žlutou, po které se spustíme zpět do údolí. Nepřehlédněte odbočku vpravo. Na další lesní křožovatce se potkáme se zelenou, ale zde míříme vlevo do příkrého sjezdu. Pozor! Končí pravotočivou zatáčkou, pod níž je tvrdá zeď nějaké vodárny! Tak to moc nepusťte. To už jsme v Dřiženském údolí.

Turistické značení odložené na lavičce

Takhle to vypadá, když se porazí strom, který nesl turistické značení

Tady se dáme vlevo po žluté na Vojenice a dál do Nové Vsi. Ve Vojenicích je ale malá změna ve značení. Žlutá se spojuje s cyklotrasou a vedou po zpevněné cestě mezi poli. Žlutá značka dříve vedla údolím po polňačce (v podstatě paralelně), ale nedoporučuji to. Cesta postupně zaniká a navíc pak končí na soukromém pozemku. Od Nové Vsi se také otevírají hezké výhledy.

Výhledy

Výhledy od Nové Vsi

Z Nové Vsi jsem nucen volit silnici do Vyhnanic, protože pak chci pokračovat lesem po cyklotrase na jih lesem Křivina. Lesní cesta mě dovádí opět k silnici (Křivice - Ostašovice), kde se odbočujeme vlevo a po asi 200 m vpravo na lesní cestu značenou žlutou t.z., která nás dovádí velmi příjemným sjezdem zpět do Týniště nad Orlicí.

Poutní místo Dřízna a rozhledna Osičina

Komentáře

K článku je vloženo komentářů: 0 |  přidat komentář

Články ze stejné lokality

Kalendář akcí

Naši bajkeři

Milovník brodů a přírodních singlů

Jerry

Biker z Krkonoš

Poslední komentáře

Bludné skály v moci noci

Jsme rádi, že se Vám náš tip na výlet líbí! :-)

Znovuzrození singlu Suté Břehy?

@jm Díky za aktuální info ze Sutých!

Malý a Velký Rozsutec

Překrásné kopce...

Krátké zprávy

Odpad ve Slovenském ráji

Odpad v řekách Hornád a Hnilec ve Slovenském ráji podle ochranářů nezpůsobují návštěvníci národního parku, ale vzniká v obcích nad ním. Víc si můžete přečíst na serveru Novinky.cz

Hradecký Winter Race

Zmní cyklistický závod Hradecký Winter Race 2020 se bude konat v sobotu 25.1.2020.

Plány na další výlet

Tak jsme se s Jirkou shodli, že bychom už zase vyrazili na nějaký ten výšlap. V naší trojici, ve které teď nejčastěji jezdíme, jsme si na toto téma vyměnili pár zpráv, ale Vláďa mlčí...